top of page
  • Zdjęcie autoraAgnieszka Braun - właściciel, projektant wnętrz

Po drugiej stronie... czyli o zastosowaniu lustra w aranżacji wnętrz.

Lustra to fascynujący element wyposażenia wnętrz, który od wieków stał się tematem legend, przepowiedni, jak również dzieł sztuki. Współcześnie bardzo chętnie stosujemy je w aranżacjach wielu pomieszczeń naszych mieszkań i domów, nie tylko ze względów praktycznych, lecz w szczególności, by nadać im niezwykłego charakteru.


"Fjord House" projekt wnętrz nowoczesnej stodoły w Norwegii

Krótka historia lustra


Dawniej lustro zastępowane było przez zwierciadło wody, które kojarzymy z mitem o Narcyzie zakochanym we własnym odbiciu. Jednak pierwsze znalezione ponad sześć tysięcy lat temu próby stworzenia dzisiejszych luster miały postać polerowanego kamienia.


Dopiero w X w. lustra zaczęły być wykonywane ze szkła powleczonego cienką warstwą stopu metalu, a prawdziwy przełom w ich produkcji zawdzięczamy Wenecjanom oraz Francuzom.


Początkowo lustra ze względu na wysoką cenę były zarezerwowane wyłącznie dla zamożnych, w związku z tym każdy kto posiadał tak kosztowny towar wyjątkowo o niego dbał i nie dopuszczał do jego zniszczenia. Tak narodził się do dziś znany przesąd o stłuczonym lustrze, które przynosi pecha.


Lustra kojarzone, m.in. z atrybutem czarownic od wieków fascynują, są postrzegane jako przedmioty o właściwościach magicznych służące do poznawania tajemnic, wnikania w głąb własnej duszy, czy nawet kontaktu z zaświatami, są także niewyczerpanym źródłem inspiracji w świecie literatury, filmu, sztuki i desigu, np. "Alicja w krainie czarów" powieść Lewisa Carolla, "Portret małżonków Arnolfinich" obraz autorstwa Jan van Eycka, "Infinity" lustrzany pokój artystki Yayoi Kusamy, film "Lśnienie" w reżyserii Stanleya Kubricka, czy lustrzane, designerskie przedmioty Oskara Zięty i wiele, wiele innych.Lustro we współczesnych aranżacjach


Obecnie lustro jest jednym z ulubionych elementów dekoracyjnych we współczesnych wnętrzach. Nie tylko potrafi skutecznie powiększyć i rozjaśnić otaczającą nas przestrzeń, jak również nadać jej niepowtarzalnego charakteru.


Bogactwo wzorów, kolorów, a także dostępność przeróżnych rozmiarów pozwala na niezwykle kreatywną zabawę.


Kolorowe lustra w sposób szczególny zwracają na siebie uwagę. Mogą być jednokolorowe lub zachwycać nas feerią barw przedstawioną abstrakcyjnie oraz jako figuratywny wzór.


Aktualne trendy nie ograniczają się do jednej stylistyki. Wśród nich znajdziemy całą gamę luster począwszy od tradycyjnych rozwiązań, aż po organiczne kształty i nietuzinkowe formy.


Ciekawym przykładem są lustra biżuteryjne, idealne dla osób poszukujących nietypowych dekoracji ściennych. Potrafią całkowicie odmienić wnętrze. Dzięki temu, że składają się z kompozycji różnych kształtów będą doskonale pasować do wnętrz eklektycznych, które łączą style klasyczne z nowoczesnymi.We współczesnych aranżacjach lustra znajdziemy nie tylko w pomieszczeniach, w których pełnią one funkcje praktyczne, pozwalające na przejrzenie się w ich odbiciu, tj. łazience, garderobie, wiatrołapie, czy przy toaletce. Coraz częściej pojawiają się również w salonie, jadalni, sypialni, a nawet w kuchni i gabinecie. Ta uniwersalna wręcz ozdoba niekiedy zastępuje obraz, dekorując ścianę nad komodą, fartuchem kuchennym, kominkiem, sofą, czy tworząc iluzję większej przestrzeni przy stole jadalnianym.


Dodatkowym urozmaiceniem luster w różnych kształtach jest podświetlenie ledowe, które subtelnie doświetla pomieszczenie, a także buduje nastrój.


Szczególną popularnością cieszą się ostatnio lustra nieregularne, które przełamują standardy i nawiązują do natury. Organiczne kształty doskonale wpisują się w stylistykę naturalnych wnętrz, m.in. bardzo modnego japandi, czyli połączenia stylu japońskiego ze skandynawskim.Podsumowanie


Jeśli stoicie przed wyborem lustra do Waszego wnętrza warto kierować się wieloma aspektami. Istotne znaczenie ma wielkość pomieszczenia oraz styl, a także dopasowanie lustra do jego przeznaczenia, tzn. spełnienia funkcji praktycznych i estetycznych.


W zależności od koncepcji oraz naszych potrzeb możemy wybrać zwierciadło z dodatkowym podświetleniem, np. szukając lustra do toaletki warto rozejrzeć się za modelem z ledem zamontowanym na jego tafli (taki rodzaj lustra sprawi, że twarz będzie całkowicie doświetlona podczas wykonywania makijażu). Z kolei światło wypływające zza lustra wspaniale podkreśli strukturalną ścianę i zbuduje przyjemny nastrój we wnętrzu.


W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się duże lustra, a na dużych powierzchniach, szerokich ścianach możemy pokusić się o aranżację oryginalnej, lustrzanej galerii składającej się z luster w różnych rozmiarach, a nawet w kilku kształtach.Комментарии


bottom of page