top of page
  • Zdjęcie autoraAgnieszka Braun - właściciel, projektant wnętrz

LameLove trendy, które podbijają serca.

Lamele - obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej stosowanych elementów dekoracyjnych we wnętrzach. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej materiałom, z jakich są wykonywane, a także poznamy ich uniwersalne i szerokie możliwości aranżacyjne.


Braun Studio dla Fronts.com

Modny wzór


Od dłuższego czasu na rynku wnętrzarskim obserwujemy rosnące zainteresowanie lamelami, charakteryzującymi się pionowym, rytmicznym układem linii z efektem głębi. Dostępne w ofercie wielu producentów przybierają przeróżne formy, kolory i rozmiary oraz przyciągają uwagę różnorodnością materiałów, z jakich są wykonane, m.in. mdf, drewno, beton, czy gips, o których wspomnę bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu.


Pomimo swojej prostej formy stanowią wyrazisty, czasem wręcz dominujący element wystroju. Efekt finalny jaki otrzymamy z pewnością zależy od zachowanych proporcji. Oprócz wielu wielbicieli zarówno wśród klientów jak i projektantów lamele mają też swoich przeciwników, którzy porównują je do niegdyś modnej boazerii kojarzonej z czasami PRL-u kiedy to ściany (głównie przedpokoi, a także kuchni i salonów) większości polskich mieszkań były nimi całkowicie pokryte. Jak twierdzi Piotr Sarzyński w swojej książce pt. "Wrzask w przestrzeni" w latach 80. (w czasach bloków z wielkiej płyty) trend ten mógł wynikać z tęsknoty za naturą.


A jak jest teraz? Czego poszukujemy i w jakim kierunku zmierzamy z obecnym trendem?


Materiały i zastosowanie


Lamelowe trendy, o których mowa znalazły szerokie zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach zarówno prywatnych jak i komercyjnych. Idealnie wpisują się w przestrzenie biurowe oraz mieszkalne jako ozdoba ścian i sufitów, jak również występują w formie dekoracyjnych frontów meblowych, a nawet przeszkleń (drzwi wewnętrznych, paneli dekoracyjnych, ścianek prysznicowych, itp.).


"Classic Burgundy" projekt wnętrz mieszkania w Warszawie

Początkowo tak jak w przypadku boazerii trend zyskał popularność jako typowa dekoracja ścienna wykonana z drewna lub jego imitacji. Obecnie czerpiemy z szerokiej gamy produktów, która zwiększa możliwości projektowe i zachęca do eksperymentowania w celu poszukiwania unikatowych rozwiązań oraz zabawy stylistyką wnętrz. Dzięki temu w zależności od potrzeb i poczucia estetyki możemy uzyskać śmiałe lub subtelne efekty, ożywić lub uspokoić otaczającą nas przestrzeń, zbliżyć się w kierunku natury lub powędrować w stronę surowego, betonowego loftu.


Poniżej na przykładach aranżacji wnętrz stworzonych dla moich Klientów przedstawię różne rodzaje lameli.


1. Lamele z mdf lub drewna Zaletą lameli z mdf jest łatwość w czyszczeniu oraz duża dostępność gotowych wzorów występujących w wielu rozmiarach i kolorach, a także stosunkowo niska cena w porównaniu do lameli drewnianych. Z pewnością oba rozwiązania mogą stworzyć zarówno nowoczesną jak i przytulną aurę we wnętrzu.


W przypadku "Fjord House" - jednego z moich projektów zaprezentowane lamele zostały wykonane na wymiar u stolarza, tak by idealnie pasowały do szafy ubraniowej znajdującej się w tym samym pomieszczeniu na przeciwko łóżka.

"Fjord House" projekt wnętrz domu w Norwegii

Stały się także wzorem do zastosowania jako ryflowany front meblowy, m.in. szafek pod umywalki i ozdobą ścian.


Przykład łazienki na wizualizacji poniżej doskonale pokazuje, że lamele, które zwykliśmy kojarzyć wyłącznie z pionowym motywem możemy potraktować również nieco bardziej kreatywnie, uzyskując intrygującą, geometryczną grę za pomocą zmiennych kierunków linii (w strefie prysznica wykorzystaliśmy płytki z efektem 3D).

"Fjord House" projekt wnętrz domu w Norwegii

Kolejnym przykładem użycia motywu lameli w strefie prysznica jest projekt "Green Paradise", gdzie podłoga z drewna zyskuje dodatkowe przedłużenie na ścianie oraz suficie.

"Green Paradise" projekt wnętrz domu o pow. 350 m2

Warto też wspomnieć, że czterostronnie laminowane lamele z mdf (np. od 4wall) świetnie nadają się do wydzielenia dodatkowej strefy na otwartej przestrzeni i wykorzystania jako efektowna ścianka działowa czy wolnostojące przepierzenie.


2. Lamele szklane i lustrzane


Wyobraźnia projektantów i producentów nie zna granic, dlatego też wśród rozmaitych ofert dostępnych na rynku znajdziemy produkty wykonane ze szkła i luster, które w dowolny sposób możemy mocować do ściany, aby uzyskać wyjątkowe dekoracje strefy dziennej RTV, wiatrołapu, sypialni, itp.


Lustra zazwyczaj dodają wnętrzom elegancji, odbijają światło i doskonale powiększają każdą przestrzeń. Mają w sobie coś magicznego i w taki też sposób można je zaaranżować, np. tworząc spektakularny efekt iluzji.


Szkło, w szczególności ryflowane stało się bardzo modnym i efektownym sposobem ozdabiania drzwi w stylu loft, ścianek prysznicowych typu walk-in, czy szkła montowanego we frontach witryn meblowych.


3. Lamele gresowe i betonowe


Te z pewnością są bardzo uniwersalne, gdyż nadają się do pomieszczeń suchych i mokrych. Coraz częściej zauważamy tendencję w przenoszeniu gresów z łazienek do części salonowych, czy na klatki schodowe, a nawet na ściany naszych sypialni. Bogactwo wzorów: betonu, imitacji drewna i kamienia, a także duża wytrzymałość dodaje atrakcyjności oraz zachęca do twórczego eksperymentowania.


Niemniej jednak i w tym przypadku znajdziemy rozwiązania bardziej stonowane, wręcz ponadczasowe. Idealne dla osób, które cenią sobie tradycyjne podejście w stosowaniu tego typu dekorów, m.in. jak na poniższym przykładzie projektu łazienki w naturalnym, subtelnym, skandynawskim stylu, gdzie motyw lameli został ułożony poziomo.

" Balance - Yin & Yang" projekt łazienek we Wrocławiu

4. Lamele z metalu


Przykład zdecydowanie mniej oczywisty od powyższych, a jednak równie chętnie wykorzystywany. Moi Inwestorzy bardzo często decydują się na balustrady schodów, które przypominają klasyczne, pionowe lamele.


Jak wspominałam na początku artykułu, lamele mogą mieć rozmaite proporcje w związku z tym, gdy tworzymy rozwiązania na indywidualne zamówienie, jedyne co nas ogranicza to nasza własna wyobraźnia. W projekcie "Cashmere & Breeze" postawiliśmy na delikatne wykończenie, które nadaje lekkości wejściu na antresolę.


"Cashere & Breeze" projekt wnętrz domu pod Wrocławiem

5. Lamele gipsowe w formie sztukaterii


Ostatnim już przedstawionym rozwiązaniem, szczególnie ciekawym dla projektantów i klientów, którym zależy na uzyskaniu minimalistycznego stylu oraz kontynuacji efektu na ścianie pomalowanej w tym samym kolorze jest sztukateria gipsowa (np. Orac Decor).


Ten rodzaj wykończenia pozwala na uzyskanie klasycznych, a także nowoczesnych efektów. Dostępny w wielu kształtach i rozmiarach sprawdzi się w przeróżnych wnętrzach, m.in. minimalistycznych, eklektycznych, mid-century modern, glamour lub modern classic.


"Neococtail Apartment" projekt wnętrz mieszkania w Warszawie

Podsumowanie


Dostęp do wielu materiałów, nowoczesnych technologii, a także przeróżnych źródeł inspiracji, powoduje, że możliwości współczesnych aranżacji z wykorzystaniem motywu lameli są niemal nieograniczone.


W nawiązaniu do przykładów własnych aranżacji oraz w odniesieniu do opinii na temat lameli jako "boazerii XXI wieku" i cytując znane wszystkim przysłowie "diabeł tkwi w szczegółach", uważam, że najważniejsze jest zachowanie odpowiednich proporcji, pasujących do całościowej koncepcji wnętrza i osobowości naszych Inwestorów.


Pamiętajmy, że trendy często przemijają, ale tym co pozostaje na długo jest indywidualnie wypracowany styl.Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page